KARTA EKUZ- GDZIE I KIEDY WYROBIĆ? + ciekawostka, której nie znacie

Często pytacie mnie o to, ile czeka się na kartę EKUZ i czy faktycznie trzeba ją mieć za granicą. Zacznijmy od tego, że EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli jak nazwa wskazuje działa nie gdzie indziej, jak tylko w Unii Europejskiej oraz w państwach członkowskich EFTA – Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria. Dlatego np. do Turcji wykupuje się dodatkowe ubezpieczenie. Warto pamiętać, że karta EKUZ jest bezpłatna i mogą ją dostać wszystkie osoby mające prawo do opieki medycznej w Polsce. 

Jeśli szukasz wpisu o ubezpieczeniach w podróży, sprawdź: Dlaczego warto mieć ubezpieczenie w podróży?

EKUZ- kiedy działa?

Z EKUZ z zasady, możemy korzystać w nagłych przypadkach, przy czym dana placówka musi mieć podpisaną umowę z zagraniczną kasą chorych. Warto zwrócić uwagę, że EKUZ działa w każdym państwie inaczej tj. obejmuje różne zakresy opieki i ten zakres warto sprawdzić na stronie NFZ przed udaniem się na wakacje, na studencką wymianę czy do pracy (może się okazać, że przydałoby się wykupić dodatkowe ubezpieczenie).

EKUZ- jak wyrobić kartę?

Kartę EKUZ można wyrobić osobiście (niemal zawsze korzystam z tego sposobu), poprzez osobę upoważnioną (o tym dalej), przez ePUAP, Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i przez pocztę (tradycyjną).

Od 1 października 2021 r. wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie ma możliwości złożenia wniosku przez e-mail. Wniosek można złożyć online przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i ePUAP.

Co ciekawe, ostatnio zapomniałam swojego dowodu osobistego udając się do oddziału NFZ. Niestety, bez niego nie ma możliwości wyrobienia karty. Za to możemy upoważnić bliską osobę, która za nas odbierze naszą kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Wtedy składamy wniosek i upoważnienie (wtedy dane z dowodu nam się przydadzą, ale nie musimy mieć go ze sobą fizycznie).

Więcej informacji i wnioski do pobrania pod tym adresem.

Ile trzeba czekać na kartę EKUZ?

Osobiście zawsze dostawałam kartę od ręki (oddział opolski). Przy czym jeszcze nigdy nie starałam się o kartę w wakacje- zwykle przed, po czy zimą. Z tego co sprawdzałam, województwa mają wiele delegatur, w których można wyrobić kartę.

Sprawdź również:  Jak się jeździ po Hiszpanii?

Ciekawostka o EKUZ, o której wie niewielu

Poza tym, w obleganych terminach dla zapominalskich np. na lotnisku w Pyrzowicach (Katowice) swoje stoisko ma NFZ i tam możemy wyrobić kartę EKUZ.  Było tak w 2018 roku i w czasie tegorocznej majówki. Standardowo, okazując:

– dowód/ paszport

– wniosek

– potwierdzając uprawnienia do korzystania ze świadczeń

mogliśmy wyrobić kartę ubezpieczenia. 🙂

Karta EKUZ- na ile jest przyznawana?

Karta EKUZ jest przyznawana na z góry określony czas. Dlatego jak studiowałam w Grecji, pokrywała się z wyznaczonymi przez uczelnię datami. Natomiast, kiedy wyjeżdżamy na urlop wiele zależy od tego czy jesteśmy na emeryturze, czy pracujemy czy np. jesteśmy zarejestrowani w Urzędzie Pracy. Dlatego warto dowiedzieć się wcześniej na ile będzie nam przysługiwał EKUZ– czasem może się okazać, że kartę dostaniemy na 2 miesiące, a wyjazd dopiero za pół roku.  Więcej tutaj.

EKUZ – co możemy leczyć za granicą?

Zakres leczenia z kartą EKUZ jest ograniczony. Masz prawo tylko do leczenia:

  • niezbędnego i nieplanowanego, czyli zaplanowane operacje odpadają,
  • w ra­mach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa, bez prywatnych szpitali,
  • na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju. Oznacza to, że jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz.

PS. O tym jak wygląda służba medyczna na Węgrzech, w Turcji i Grecji przeczytacie tutaj: Opieka zdrowotna za granicą. Jak jest w tureckim szpitalu i u węgierskiego okulisty?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

Noclegi znajdziesz na booking.com


5 KOMENTARZE

  1. Też wyrabialiśmy i czekaliśmy trochę, bo miała przyjść pocztą. Na szczęście przyszła jakoś dwa dni przed naszym wyjazdem 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj