Czy za miesiąc będziemy już podróżować? Ile będą kosztowały podróże?

Czy za miesiąc będziemy już podróżować? Kiedy wyjdę z domu? I kiedy będzie po wszystkim?

Dziś takie pytania stawia sobie miliony ludzi. Chociaż z uporem maniaka nie odświeżam stron o kolejnych zarażonych, to bardzo mocno analizuję obecną sytuację i dużo czytam. Oczywiście, w większości o ekonomii, bo jakby nie patrzeć- to od stanu gospodarki wiele będzie zależeć.

Turystyka po wirusie

Ciężko jest oszacować jakie straty przyniesie to dla turystyki. Upadki firm, masowe zwolnienia pracowników. To ostatnie już się dzieje. Tylko… jaki to będzie miało wpływ na przeciętnego Kowalskiego? Zacznę od tego, że w zeszłym roku upadła linia Small Planet. Wielu Was pewnie nawet nie zwróciło na to uwagi, a i ja pomyślałam, że to nie będzie miało na mnie żadnego wpływu. W końcu, to „tylko” Small Planet.

O tym, że się myliłam, dowiedziałam się kilka miesięcy później. Czekałam na tanie czartery, dzięki którym wiele razy podróżowałam taniej niż u tzw. „tanich linii”. Bilety podrożały i jak dwa lata temu, bez problemu dało się kupić bilet (w dwie strony, z bagażem) za 300-500 złotych do Turcji, Grecji czy w podobne miejsca, tak rok temu 500 złotych trafiało się niezwykle rzadko (mi nie udało się trafić) i najczęściej koszt tego samego biletu co rok, dwa, trzy wcześniej w 2019 wynosił 700-1200 złotych. I chociaż nie odbiło się to na cenach biletów tanich linii (nie analizowałam zmian cen bagażu), to ceny biletów czarterowych poszły znacznie w górę.

Wracając do ogólnego wpływu na turystykę, ciężko jest oszacować w jakim kierunku pójdzie trend, moda czy działania rządu np. subwencje. W tym wszystkim, pamiętajmy, że firmy istnieją po to, żeby zarabiać. Poza tym, zysk pomaga im się rozwijać i w sytuacjach kryzysowych- przetrwać.

Oprócz tego, nie wiemy też, czy noclegi podrożeją, czy potanieją, bo wiele zależy od czasu trwania kwarantanny w różnych miejscach na ziemi i zamknięcia granic. I, koniec, końców- nie wiemy, czy będziemy chcieli podróżować tyle co wcześniej.

Ile będą kosztowały podróże?

Poza popytem, podażą czy innymi czynnikami, wielki wpływ na koszt podróży- tych zagranicznych- będzie miał (jak zwykle) kurs walut. Mam nadzieję, że złotówka bardziej nie osłabnie, co miało miejsce w ostatnim tygodniu (1 euro kosztuje już 4,47 zł, a dolar przekroczył 4 złote). Temat ten z pewnością będzie się rozwijał i myślę, że warto go obserwować, nie tylko ze względu na podróże.

Sprawdź również:  Filmy świąteczne pełne radości, humoru, wzruszeń. Najlepsze komedie na Święta

Jeśli chodzi o inny składnik podróży, czyli paliwo- na dziś dzień ropa potaniała (do poziomu z 2003), ale nikt nie wie ile ta sytuacja potrwa. Poza tym, u nas w kraju koszt paliwa nie jest ściśle skorelowany z tym co dzieje się na rynku (podatki, opłaty, akcyza).

Psychologia tłumu

Chociaż napisałam, że „nie wiemy, czy będziemy chcieli podróżować tyle co wcześniej” to na dziś dzień myślę, że sama chęć po jakimś czasie wróci to do normy. Co prawda, zapewne część z nas będzie ostrożniej wybierać kierunki, a bagaż podręczny będzie przygotowywany z większym zastanowieniem. W końcu, wielu z nas utknęło gdzieś za granicą i ich historie wydają się być poniekąd przestrogą.

Czy za miesiąc będziemy podróżować?

Zaczynając od tego, że w Chinach wszystko trwa już kilka miesięcy i biorąc pod uwagę sytuację w innych krajach, osobiście mocno w to wątpię. Sama nie planuję niczego- tak po prostu, żeby się nie rozczarować. Cieszę się z sadu, ogrodu i nadchodzącej wiosny. I mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

A na koniec… życzę Wam wszystkiego dobrego.


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


2 KOMENTARZE

  1. My też za bardzo nie planujemy na ten moment podróży. Wiemy jednak, że gdy wyjazdy będą już możliwe, z chęcią z nich skorzystamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj