Czeska Praga: 5 rzeczy, które musisz tam zrobić

co robić w pradze

W internecie możemy znaleźć masę propozycji co robić w Pradze. Tak więc niemal każdy ma w planie zjeść knedliczki, poszukać Krecika i zrobić zapasy czeskiego piwa na najbliższy miesiąc. Jak poza tym, nawet na krótkim wypadzie do Pragi możemy lepiej odkryć stolicę Czech, zaczynając od popularnych atrakcji, kończąc na codzienności? Pięć rzeczy, dzięki którym poznasz Pragę lepiej znajdziesz poniżej.

Co robić w Pradze?

1. Wybierz się w podróż… metrem ze stacji Namesti Miru

Namesti Miru to ta ze stacji, która utkwiła mi w pamięci z powodu swojej… długości. Aby dostać się do metra musimy poświęcić ponad dwie minuty jadąc ruchomymi schodami. Przeżycie jest o tyle ciekawe, że schody wydają się po prostu nie kończyć. Są naprawdę długie, porównując inne stacje nie tylko w Pradze, ale i w Europie. Ciekawostka! Jak pewnie część z Was pamięta, długa podróż ruchomymi schodami nie należy do moich ulubionych, dlatego jeszcze kiedy studiowałam w Pradze najczęściej nadrabiałam drogi, byle nie wsiadać/ wysiadać na Namesti Miru.

2. Pogłaszcz jamnika na… Moście Karola

Kolejka do pogłaskania potrafi sięgać paru metrów i wielu wątpi, żeby pogłaskanie metalowego psa mogło przynieść mu szczęście. Rzeczywistość jest taka, że jamnika którejś nocy wypolerowali studenci. I tak zwyczajnie zaczęła się tradycja. Jednak ja wierzę w siłę intencji i moje marzenie wypowiedziane na moście Karola spełniło się. Może to przypadek, a może jamnik faktycznie posiada jakieś tajemne moce?

Edit: dzięki Waszej sugestii dowiedziałam się, że to jednak nie jamnik, tylko… wyżeł. 🙂

jamnik na moście karola
Kto z was już pogłaskał jamnika?

3. Odwiedź Złotą Uliczkę… całkiem za darmo

Wielu mówi, że nie można wyjechać z Pragi bez wstąpienia na Złotą Uliczkę. Osobiście się z nimi nie zgadzam, ale z pewnością warto zobaczyć te z maleńkie kamieniczki. Co prawda, obecnie nikt w nich już nie mieszka, ale do większości można wejść i kupić przeróżne pamiątki. Jak wejść za darmo?  Po godzinie 16 wstęp jest bezpłatny.

złota uliczka praga
Im później, tym mniej turystów

4. Wypij piwo prosto z Pragi

Staropramen to piwo prosto z Pragi. Tak więc wybierając się za Wełtawę możemy poczuć słodki zapach produkcji browaru, a zaraz przy firmie znajdziemy małe muzeum. Sama tradycyjnie polecam poszukać małego browaru, gdzie piwo jest bardziej lokalne, a atmosfera typowo czeska. Takie miejsce znajdziecie m.in. tutaj. Kiedy mieszkaliśmy w okolicy, przychodziliśmy tam z M. dość często. Uwaga! Opcja tylko dla pełnoletnich ?

5. Zrób piknik w “lesoparku”

Ilość parków i lasów w Pradze po prostu powala. Dlatego, kiedy mamy już dość gwarnej i tłumnej atmosfery i nie mamy co robić w Pradze to warto się spakować i zrobić piknik w jednym z parków. Kiedy nie mamy koca, albo jesteśmy zbyt leniwi na organizację takich przedsięwzięć, nie ma problemu. Praktycznie w każdym miejscu znajdziemy budkę w której kupimy coś do jedzenia. I obowiązkowo, czeskie piwo. Informacje o parkach znajdziecie np. tutaj.

praga prak
Nawet w pochmurny dzień jest pięknie

Myślę, że na powyższe pomysły możemy przeznaczyć co najmniej jeden dzień. Chyba, że zgubimy się w którymś parku lub po prostu wypijemy zbyt dużo piwa. Dajcie znać co Wy najbardziej lubicie robić w Pradze.Booking.com


Przeczytaj również:
Co warto zobaczyć w Pradze?

Jak wygląda życie w czeskiej Pradze?

Jak podróżować po Czechach?

jamnik praga
Kto z was ma takie zdjęcie?

34 KOMENTARZE

 1. Byłam w Pradze 10 lat temu na koncercie heavy metalowym. Byliśmy tam dwa dni, trochę zwiedziliśmy, choć duży nie dosyt został. Z pewnością tam wrócimy.

 2. Ha! idealnie w punkt i na czas dla mnie. Na liście „do zobaczenia w tym roku” z dalszych tripów mamy właśnie Pragę. Lubię mniej oczywiste miejsca, typu parki, czy info o godzinach, kiedy nie ma dzikich tłumów. Jako podróżnicy z 2 psami podwójnie cenimy sobie trochę luzu i spokoju ?
  P.S. Czy info o tym że ten pies to jamnik było gdzieś podane? Bo to wyżeł jak nic ?

  • Aniu, jesteś najlepsza! Po latach dowiaduję się, że jamnik to jednak wyżeł… Może skojarzenie wynika to z mojej sympatii do ww. rasy? Pozdrowienia!

 3. Byłam tam daawno temu, niestety na wycieczce jednodniowej. Bardzo chętnie bym tam wróciła, ale zawsze zamiast Pragi wybieram jakieś dalsze kierunki. Trochę mi przypomniałaś, ze tam też jest super ?

 4. Super relacja, przy najbliższej wizycie do Pragi jeszcze tu wpadnę odświeżyć wiadomości. PS. hahaha tez bym pomyślała że to jamnik.

 5. byłam w Pradze, ale tylko chwilę, przez co widziałam i byłam na moście Karola, ale nie zrobiłam nic więcej z twojej listy. Kiedyś malowałam złotą uliczkę ?

 6. ;))) nie wiem skąd Ci się wziął ten jamnik, ale jak dla mnie może być;) ważne, że spełnia życzenia;) Orage lubię i staram się ci jakiś czas odwiedzać, chyba właśnie zbliża się ten czas;)

 7. Praga to miasto fascynujące. Można je zwiedzać na tysiąc sposób. Przykładem twój tekst. Wybrałbym zupełnie inną 5. Złota uliczka zostałaby, ale tylko dlatego, że związana jest Franzem Kafką. Pisarz przez jakiś czas mieszkał w jednym domku. Ale o metrze nie pomyślałem, nie byłem, nie korzystałem. Trzeba nadrobić.

 8. Byłem w zeszłym roku w Pradze w zimę. Miasto piękne, jednak przez całe 2 dni lało, wiec warto byłoby się wybrać jeszcze raz w lepszą pogodę. Mnie za to oczarowało Brno w Czechach, super miasto!

 9. Byliśmy, ale krótko. Szkoda, bo z przyjemnością poznałabym lepiej miasto i jego zakamarki oraz zaszyła się w jakimś parku. Jeśli będziemy siw wybierać wrócę do wpisu po wskazówki.

 10. Praga to moja najmniej ulubiona stolica w której byłam. Dobrze przeczytać Twój post i pomyśleć że jednak sa ososby które dobrze czują się w tym mieście 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here