Kis Balaton- Mały Balaton. Węgierski raj dla miłośników przyrody

Chociaż Balaton jest jednym z popularniejszych miejsc na Węgrzech, to Kis-Balaton, czyli po polsku „Mały Balaton” już niekoniecznie. Dzięki temu, jest to miejsce spokojne, idealne na spacer czy obserwację przyrody. Teren został włączony w obręb Parku Narodowego Górnego Balatonu, stanowi rezerwat przyrody. To miejsce zupełnie inne, od tego Balatonu, który znamy. Dlatego, jeśli będziecie nad „dużym” Balatonem, szczególnie w Keszthely, koniecznie się tam wybierzcie.

Mały Balaton- położenie i rys historyczny

Nazwa jeziora jest nieprzypadkowa, bo do XIX wieku Kis-Balaton było częścią dzisiejszego Balatonu. Położony na południowy zachód od głównego jeziora jest atrakcją głównie dla miłośników przyrody i ornitologów- to tam można zobaczyć rzadkie gatunki ptaków, oczywiście w zależności od pory roku.

Jak zwiedzać Mały Balaton?

Najlepiej rowerem lub pieszo, zostawiając samochód na wyznaczonych parkingach. W części jeziora ruch turystów jest ograniczony, ale sama nie zauważyłam żadnych niedogodności, bo zwiedzałam wybrane przeze mnie miejsca, takie jak Wyspa Kányavári. Niezwykły jest obszar obserwacji ptaków położony przy rzece Zala- na mapie oznaczony jako Madárvárta. Takich miejsc jest o wiele więcej, ale na niektóre można wybrać się tylko z przewodnikiem. Nie korzystałam z takiej opcji, ale prawdopodobnie ciężko będzie o anglojęzycznego- warto sprawdzić przed wyjazdem.

Ważne! W Małym Balatonie kąpać się nie można.

Wyspa Kányavári

To zdecydowanie najpopularniejsze miejsce nad Małym Balatonem, niezwykle malownicze, pełne punktów obserwacyjnych. Wszyscy parkują na tym samym parkingu, aby dostać się na wyspę trzeba pokonać duży, drewniany most. To z niego pochodzi wiele zdjęć, bo krajobraz jest nie do podrobienia.

Spacer w jedną stronę liczy niecałe 2 kilometry, więc jak na Mały Balaton przystało, wyspa jest adekwatna.  Można tam wspiąć się na wieżę widokową czy po prostu zrobić rodzinne ognisko.  Natomiast brzegi jeziora są bagniste, często oblegane przez wędkarzy.

Wyspa Kányavári Most

Lokalizacja Małego Balatonu

Czy tu faktycznie są ptaki?

Oczywiście! Chociaż moje zdjęcia tego nie oddają, bo na Wyspie Kányavári tego dnia nie spotkaliśmy żadnych, nie licząc kaczek i łabędzi. W drodze (jadąc samochodem) widzieliśmy przelatujące czaple czy kormorany. Dlatego warto zaglądać do tych mniej popularnych miejsc, oczywiście, w granicach rozsądku i przepisów. W końcu, na tym obszarze występuje 250 różnych gatunków ptaków oraz inne rzadkie zwierzęta czy rośliny. Z tych szczególnie cennych, można wymienić nie tylko kormorana i czaple białe, ale też żurawie szare, a nawet orła bielika. Poza tym widuje się m.in. błotniaka łąkowego, podgorzałkę, uszatkę błotną i czaplę nadobną.

Ciekawa jestem, kto z Was już odwiedził Mały Balaton? A może dopiero planujecie?

Ściskam,

2 KOMENTARZE

  1. Balaton oraz całe Węgry są mi bardzo bliskie. Uwielbiam tam wracać za każdym razem czasem na dłużej czasem na krócej. Ciągle szukam nowych węgierskich inspiracji podróżniczych. Cieszę się że tu trafiłam 🙂

  2. Piękne miejsce! I ten most! 😍 Jestem tylko ciekawa jak tam jest na przykład w upalne dni? We Francji takie miejsca w wakacje są wypełnione po brzegi ludźmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here