Argos- atrakcje i historie starożytnego miasta w Grecji

Argos to greckie miasto, położone na Półwyspie Peloponez, które uznaje się za jedno z najstarszych na świecie. Mogłoby się wydawać, że jest szczególnie oblegane przez zwiedzających, jednak zdecydowanie tak… nie jest. Nawet w środku sezonu miasto żyje swoim życiem, praktycznie zapomniane przez turystów. Nie znaczy to, że nie warto wybrać się do wschodniej części Peloponezu- nie dość, że jest ciekawie, nie ma tłumów to praktycznie wszystkie ruiny są dostępne bezpłatnie.

Historia Argos

Nie będę opisywać całej historii miasta, lecz tytułem wstępu przedstawię ważniejsze fakty (i oczywiście, mity 😊):

–  miasto jest  zamieszkiwane nieprzerwanie od przeszło 6 tysięcy lat, a jego początki sięgają czasów prehistorycznych,

– Argos w epoce mykeńskiej było jednym z najważniejszych miast na Peloponezie, swoją potęgą dorównywało Atenom,

– Najpopularniejszy mit z Argos dotyczy królewien zwanych danaidami, córkami króla Danaosa. Niemal wszystkie w noc poślubną zabiły swoich mężów, za co pośmiertnie zostały skazane na napełnianie wodą dziurawej beczki (w Tartarze).

– W Argos szczególnie wierzono z jednej strony w Herę i Demeter, z drugiej stanowiło jedno z miejsc kultu Dionizosa (znajdował się tam święty gaj, w którym był czczony z Demeter)

Zaczynamy zwiedzanie Argos od… zamku.
Zwiedzaliśmy zupełnie sami.
Widok z zamku

Atrakcje Argos

W mieście, do czasów dziś zachowała się część zabytków, w tym teatr, zamek, sanktuarium Apollina czy pochodzące z okresu kultury mykeńskiej pozostałości murów cyklopowych.

Zamek Larisa, a raczej jego pozostałości znajdują się na szczycie wzgórza o tej samej nazwie. Wzgórze to najwyższe miejsce w mieście (jedynie 289 m npm). Mimo to, rozciągają się z niego przepiękne widoki, dla których warto wjechać. Warto mieć na uwadze, że tam dość mocno wieje. Został zbudowany w czasach prehistorycznych, odegrał znaczącą rolę historyczną jeszcze m.in. podczas wojny o niepodległość Grecji. Z tego co udało mi się doczytać, zamek powstał w XII wieku na miejscu Akropolu.

Widok z zamku (część II)
Widok na miasto Argos

Starożytna część miasta z pozostałościami archeologicznymi (budowle mykeńskie, greckie i rzymskie). Wstęp jest bezpłatny, jednak możliwy tylko w godzinach 8-16. Najbardziej znana starożytna budowla to teatr, zbudowany w III wieku p.n.e (zmodyfikowany w II-IV wieku), mogący pomieścić 20 000 widzów. Co ciekawe, dziś mógłby pomieścić prawie wszystkich mieszkańców Argos (22 000 osób). Co ciekawe, w miesiącach letnich w starożytnym miasteczku odbywają się lokalne imprezy. Poza teatrem, w tym starożytnym miasteczku można zobaczyć m.in. odeon dla spektakli dramatycznych i muzycznych (V wiek p.n.e.), sanktuarium Afrodyty (430-420 p.n.e.) czy ruiny łaźni rzymskich/ term (II wiek n.e.).

Część ogromnego teatru
Mapka miasteczka

Co zobaczyć w Argos?

Poza głównymi, wyżej wymienionymi atrakcjami Argos, pozostałe atrakcje miasta to: muzeum archeologiczne, starożytny cmentarz pochodzący z czasów mykeńskich, świątynia Apollina, klasztor położony nieopodal zamku i… o wiele więcej. Nie spodziewałam się, że to miasto może mieć tyle miejsc do zobaczenia.

Widok z zamku na klasztor (czynny)

kaktusy na PeloponezOglądając starożytne ruiny nie lubię tłumów- wtedy ciężko jest mi cokolwiek sobie wyobrazić. Dlatego nawet jeśli nie jesteście fanami starożytnych historii czy mitów- warto odwiedzić Argos, żeby zobaczyć czy tak jest w rzeczywistości, czy może zbyt wielka ilość ludzi działa negatywnie na Waszą wyobraźnię (jak na moją).

Jeśli miałabym wybrać jedno miejsce, które warto zobaczyć w Argos, byłby to z pewnością zamek Larisa. Widok na Morze Egejskie, Zatokę Koryncką i miasto jest z tego punktu wprost niesamowity i nie do podrobienia.

Sprawdź również: Atrakcje Peloponez


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


4 KOMENTARZE

  1. Przecudowne miejsce! Bardzo zazdroszczę. 🙂 lubię takie miejsca, które.. Mają taką bogatą historię, którą można poczuć na każdym kroku. Też nie lubię tłumów, im mniej ludzi tym lepiej, szczególnie w takich miejscach 🙂

  2. Mieszkałem, pracowałem i żyłem wśród Greków w Argos w 1989 r. Wszystko co tam zwiedziłem i dotknąłem to moje 🙂 Zwiedziłem też sąsiednie miejscowości: Mykeny, Nea Tirintha, Nafplio, Nea Kios, turystyczne Tolo i wiele innych.
    Peloponez jest pełen zabytków i magii greckiej kultury i kuchni. Byłem w wielu miejscach Grecji i wracam tam jak tylko mogę – również kocham Grecję i mógłbym wiele o niej opowiedzieć.
    To w Argos poznałem kilku Syryjczyków, którzy przyjechali tam do pracy aby zdobyć fundusze na pozyskanie przyszłej żony – to byli wspaniali ludzie… nie wiedzieli wtedy jeszcze co czeka ich kraj….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
85,465ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj