Dolny Śląsk, którego nie znasz: gmina Oława

Tajemniczy Dolny Śląsk bez tłumu turystów? W gminie Oława to jak najbardziej możliwe. Dziś zabiorę Was w podróż w mniej popularne zakątki Dolnego Śląska, gdzie zobaczycie pałace, gęste lasy i… zapomniane miejsca. Towarzyszyć nam będzie magiczna atmosfera i krajobraz, który jesienią jest jeszcze piękniejszy.

Poniżej mapa, która pomoże Wam się odnaleźć w trakcie zwiedzania gminy Oława (możecie ją dodać do aplikacji Google Maps, wystarczy wejść na stronę poprzez telefon, kliknąć w prawym górnym rogu na powiększenie mapy [] i automatycznie uruchomi się aplikacja z poniższą mapą).

Pałace Dolnego Śląska

Na Dolnym Śląsku wprost roi się od starych zamków, pałaców i dworów. W gminie Oława do najsłynniejszych zabytków należy zespół klasztorny joannitów w Oleśnicy Małej. XVII-wieczny kompleks pałacowy jest owiany legendą templariuszy. Mówi się, że to ich pierwsza siedziba na ziemiach polskich. Do dziś poza pałacem templariuszy możemy zobaczyć i inne atrakcje: kamienne płyty średniowiecznego stołu sędziowskiego, nagrobek ulubionego konia feldmarszałka czy mauzoleum rodziny Yorck von Wartenburg zaprojektowane przez Carla Gottharda Langhansa, architekta, który zaprojektował m.in. berlińską Bramę Brandeburską.

pałac w Oleśnicy Małej
Zespół klasztorny joannitów w Oleśnicy Małej

Uwaga! Do środka można dostać się przez pana dozorcę. Trzeba go po prostu poszukać 😊

Pałac w Jakubowicach

Pałac w Jakubowicach wielu kojarzy się z… Egiptem. A to dlatego, bo wejścia do pałacu w strzegą dwa kamienne sfinksy. Poza tym, archeolog Wilhelm Beliseus, który przez 40 lat prowadził prace wykopaliskowe w Egipcie wychował się w Jakubowicach.

Pałac w Jakubowicach
Pałac w Jakubowicach
Pałac w Jakubowicach
Pałac w Jakubowicach

Poza Oleśnicą Małą i Jakubowicami w Drzemlikowicach znajdziemy zespół pałacowy z 2 połowy XVIII wieku. Pałac został przebudowany w 1910 roku, a przynależący do niego XIX-wieczny park w drugiej połowie XIX wieku. Za to w Zabardowicach możemy zobaczyć zespół pałacowy o jakieś 100 lat młodszy od tego w Drzemlikowicach. Obydwu nie można zwiedzać, ale warto rzucić okiem czy poszukać historii z nimi związanymi.

Pałac w Jakubowicach
Pałac w Jakubowicach

Rezerwaty przyrody i piękne lasy tuż przy Oławie

Na terenie gminy Oława możemy odwiedzić następujące rezerwaty przyrody: Zwierzyniec, Kanigóra, Grodziska Ryczyńskie i Leśna Woda.

Rezerwat przyrody: Zwierzyniec

Pierwszy z nich- Zwierzyniec leży na terenie zalewiska Odry i zajmuje powierzchnię przeszło 8 hektarów. Jego nazwa nawiązuje do dawnej osady, kiedy w nadodrzańskiej puszczy było sporo zwierzyny łownej. W rezerwacie zobaczymy m.in. 100-250 letnie dęby szypułkowe, 140 letnie topole czy nawet… rośliny typowo górskie: przetacznik górski, trędownik omszony czy wilczomlecz sztywny. Ciekawostka! To tu, najprawdopodobniej znajduje się największa światowa ostoja biegacza Carabus scheidleri preysleri.

Rezerwat przyrody: Kanigóra

Kanigóra znana jest ze względu na obecność nietoperzy: borowca wielkiego, karlika malutkiego i nocka dużego. Rezerwat położony jest się w północnej części kompleksu między Odrą a Smortawą. Nazwa wywodzi się od oddalonego o 2 km lasku z piaszczystym wydmowym pagórkiem. W rezerwacie Kanigóra występują piękne pomniki przyrody: dąb szypułkowy, grab pospolity, lipa drobnolistna i olsza czarna.

Rezerwat przyrody Kanigóra
Rezerwat przyrody Kanigóra

Część Stobrawskiego Parku Krajobrazowego: rezerwat Leśna Woda

Położony na granicy województwa opolskiego i dolnośląskiego, o powierzchni 20,94 hektara z czego ok. 5 hektarów należy do Nadleśnictwa Oława. Rezerwat Leśna Woda to wiekowy drzewostan, np. pierwsze modrzewie zostały sprowadzone dwieście lat temu z Gór Złotych i Bialskich. W maju zobaczymy tam konwalie, których zapach roznosi się po lesie. A jesienią pachną spadające liście.

Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Gmina Oława. Miejsca na spacer poza rezerwatami

Poza mniejszymi laskami, pomnikami przyrody warto zobaczyć miejsce zwane Zimowitową łąką. Jest to łąka położona w środku lasu, a dokładniej Lasów Oławskich.  Na niej rośnie spora populacja zimowita jesiennego. Ten gatunek zakwita w okolicach września, gdy inne rośliny gubią liście. Ważne! Nie da się tam dojechać samochodem, to jakieś 20 minut pieszo od ul. Bażantowej w Oławie.

Celowo pominęłam Grodziska Ryczyńskie, o których piszę poniżej.

Ryczyn- dawny gród obronny

Zanim opowiem o grodzie obronnym, tytułem wstępu przejdę do rezerwatu przyrody Grodziska Ryczyńskie. To rezerwat archeologiczno-leśny i obejmuje dwa prastare grody słowiańskie. Rączyn Wielki o powierzchni 1,75 hektara i Rączyn Mały o powierzchni zaledwie 0,08 ha. Rezerwat charakteryzują stare dęby i (niestety) duża ilość komarów w sezonie. Warto o tym pamiętać przed wędrówką.

O Ryczynie pisało się już w 1093 roku, lecz jego historia jest o wiele starsza. Nazwa jest słowiańska i znaczy„w sąsiedztwie rzeki”, a historie grodu łączą się nie tylko z Oławą czy Brzegiem, ale też z Pragą czy Śląskiem. Poza tym, z tym miejscem związane są różne wierzenia i legendy, ta najbardziej znana opowiada o… dzwonie. Historia opowiada o transporcie dzwonu, który wpadł do fosy i na zawsze zatonął. Do dziś w tamtym można usłyszeć jego dźwięki. Co ciekawe, tam długo po oficjalnym zaprowadzeniu chrześcijaństwa rozwijała się religia Słowian. Z pewnością warto udać się na jedno z wydarzeń, na których można poznać nie tylko historię, ale przede wszystkim zagłębić kulturę dawnych dziejów Ryczyna.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Małe zabytki w gminie Oława

Chociaż z zabytków zobaczymy tu najwięcej kościołów, to inne zabytki również przekładają się nie tylko na historię, ale też na kulturę czy tradycję. Jak np. krzyże pokutne, o których krąży nieskończenie wiele legend. W gminie Oława krzyże pokutne można znaleźć w Niwniku i Sobocisku. Choć chyba najciekawszym z nich jest krzyż w Psarach, można dotrzeć z jakiego dokładnie okresu pochodzi. Jak można przeczytać w dokumentach, po zamordowaniu w 1360 r. Bavarusa ze Scinawy postawił go Gebhard von Kittlitz. We wcześniej wspomnianej Oleśnicy Małej jest pręgierz przykościelny, na którym ludzi nie zachowujących Dziesięciu Przykazań Bożych.

Z kościołów- mnie szczególnie urzekł ten w Marszowicach. Zresztą, zobaczcie sami:

Kościół w Marszowicach
Kościół w Marszowicach

Zapomniane miejsca na Dolnym Śląsku

W okolicach Oławy ciężko się zdecydować, które miejsce odkryć najpierw. Zaczynając od bardziej znanych ruin zamku w Marszowicach, przez wiatrak holenderski z XIX wieku w Owczarach, aż po zrujnowany kościół ewangelicki w Miechowicach Oławskich.

Kościół w Miechowicach Oławskich
Dawny kościół ewangelicki.
Kościół w Miechowicach Oławskich
Ruiny dawnego kościoła.

Z zapomnianych miejsc w gminie Oława warto zwrócić uwagę na żydowski cmentarz, który powstał w XVIII wieku, a od czasów II Wojny Światowej aż do tego roku niszczał. Na początku 2019 roku go zabezpieczono oraz przeprowadzono renowację płyt nagrobnych (macew).

Miechowice Oławskie
Zapomniane miejsca w gminie.
Dawny kościół Miechowice Oławskie
Zapomniane miejsca w gminie.

Ważne! Ruiny zamku w Marszowicach są ogrodzone, więc ogląda się je raczej z daleka 😊

Rowerem i piechotą po oławskich okolicach

Trasa rowerowa Z biegiem rzeki to przeszło 40 kilometrów po zróżnicowanym terenie: od Grodziska Ryczyńskiego, jadąc wzdłuż Odry przez Oławę w kierunku Kotowic. Moim zdaniem trasy przez las będą najlepsze zwłaszcza jesienią, bo nie dość, że są malownicze to w razie ulewy można się schować pod gęstymi drzewami.

Oleśnica Mała
Oleśnica Mała

Warto pamiętać, że przez gminę przechodzi Szlak świętego Jakuba, a dokładniej przez Oleśnicę Małą. Ten szlak to jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Kontynuować go można w stronę Małujowic (gmina Skarbimierz), gdzie znajduje się słynne sanktuarium lub w stronę Wrocławia.

Inne atrakcje gminy Oława

Gmina Oława jest naprawdę duża, a więc o lokalne wydarzenia nie trudno. Dożynki, Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek czy Festiwal Tańca to zaledwie trzy z wielu imprez w tym regionie. Jeśli lubicie takie wydarzenia- z pewnością znajdziecie coś w swojej tematyce.

Jestem ciekawa czy byliście już w tej części województwa dolnośląskiego? Mówiąc szczerze, w trakcie zwiedzania ja spotkałam stosunkowo niewielu turystów, a w porównaniu do górskiej części województwa można powiedzieć, że jest tam zupełnie pusto.

Do zobaczenia,


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Publikacja opracowana przez Ewelinę Gac.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Cykl artykułów współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

W niektórych artykułach zawarte są linki afiliacyjne. Kiedy korzystasz z tych linków do rezerwacji noclegów, otrzymuję niewielką prowizję, co pomaga mi utrzymać bloga i dostarczać Ci wartościowych treści. Dziękuję za wsparcie!


10 KOMENTARZE

  1. Pałac w Oleśnicy Małej. Wspaniale miejsce, jako tako utrzymane. Cześć przeznaczona na biura i mieszkania, jest też kościół i oranżeria. Dziedziniec można zwiedzać, można też wejść do korytarza pod wieżą, podziwiac piękny sufit, schody i kominek.

  2. Rzeczywiście Dolny Śląsk jest tajemniczy o ciekawy. Pałace i inne zabytki coraz częściej znajdują nabywców pomimo tego, że są w ruinie. Niemniej nadchodzi moda na Dolny Śląsk i być może coś się zmieni?
    Mnie osobiście najbardziej się podobają ruiny starego kościoła w Miechowicach Oławskich 🙂
    Pozdrawiam i życzę wielu przygód 🙂

  3. Oj, jak ja lubię takie miejsca! Sama opisuję na blogu hotele historyczne, więc te wszystkie pałacyki niezwykle przemawiają do mojej wyobraźni 🙂

  4. Wiele razy przejeżdżałem pociągiem przez samą Oławę. Nigdy jakoś specjalnie mnie nie zachęciło miasto, tak patrząc po zdjęciach. Uznałem trochę, że jest łudząco podobne do niedalekiego Brzegu, w którym fotografowałem dwukrotnie. Ty łamiesz ten stereotyp.

    • Cieszę się bardzo! Dla mnie okolice Oławy są naprawdę ciekawe, tym bardziej, że nie ma tam tłumów. Na pewno Ci się spodoba 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
81,252ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj