Praga. 7 nieoczywistych atrakcji, które warto odwiedzić (bez tłumu turystów!)

książka Opowieści z końca świata

Wpisując w wyszukiwarkę atrakcje w Pradze najczęściej powtarzają się te same miejsca, a Wy często pytacie, gdzie i kiedy można uniknąć tłumów w stolicy Czech. Tak naprawdę w ostatnich latach Praga stała się jeszcze bardziej popularna wśród turystów, ale na szczęście są jeszcze atrakcje, które pozwolą odpocząć od tłumów, jednocześnie zachwycając nas urokiem miasta. Mam nadzieję, że uda mi się Was zaskoczyć. 😊

Podróż łódką po Wełtawie

Specjalnie zaczęłam od centrum, bo jego w zwiedzaniu Pragi nie można pominąć. Praktycznie całe Stare Miasto jest nie tylko znane, ale też oblężone przez turystów.

Wydawało mi się, że w niedzielne południe  podróż po Wełtawie będzie ciężka do zrobienia bez rezerwacji, w dodatku na ostatnią chwilę, ale okazało się zupełnie inaczej!  10 minut przed odjazdem załapaliśmy się na 45 minutową wycieczkę z piwkiem i audiobookiem. Piwko co prawda małe, ale byliśmy w trójkę czyli mała rodzina też by się zmieściła  🙂

Wstęp: ok. 60 zł

Wieża zegarowa- Praga z lotu ptaka

Kiedy pod słynnym zegarem zbierają się tłumy, a Ty wahasz się wejść do środka- musisz wiedzieć dwie rzeczy. Pierwsza jest taka, że waha się większość turystów. Druga- że w środku poza pięknymi mozaikami można wejść (lub wjechać) na wieżę i zobaczyć miasto z góry, wraz z rynkiem. Co ciekawe, nawet w niedzielę ciężko tam o kolejkę, więc jest naprawdę fajnie (oczywiście, jeśli nie macie lęku wysokości).

Wstęp: ok. 43 zł

Kościół przy Náměstí Míru

Nawet jeśli nie jesteście fanami kościołów, plac przy Namesti Miru czyli przy Placu Pokoju jest jednym z bardziej rozpoznawalnych punktów w Pradze. Znajdujący się tam kościół św. Ludmiły można zwiedzać również w środku i przyznaliśmy zgodnie, że jego zdobienia robią wrażenie. Do tego, można zapalić świeczkę w intencji (co prawda, tylko elektryczną) i podumać nad architekturą, Pragą i otaczającym nas światem.

Wstęp: Wolny
Uwaga! Nie powinno się robić zdjęć w środku.

Zamek Troja w Pradze. Tu znajdziecie najpiękniejszy mural!

Zamek Troja położony jest niedaleko praskiego ogrodu zoologicznego, dlatego w weekend ciężko tam znaleźć miejsce parkingowe. Jednak zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, pobłądzić w labiryncie czy zachwycić się cudownie odrestaurowanym budynkiem. Pod zamkiem odbywają się różne imprezy, my ostatnio trafiliśmy na zlot starych, włoskich samochodów. W środku zwiedzanie obejmuje tematyczne wystawy, jednak nie do końca w tematyce zamku (niestety). Za to w parku można zobaczyć (moim zdaniem) najciekawszy mural w Pradze. Zobaczcie:

Czytaj również:  JAK PODRÓŻOWAĆ PO CZECHACH?

W trakcie wystawy włoskich samochodów.

Browary w Pradze: Hostivař

Chociaż rzut beretem od Mostu Karola można zwiedzić Staropramen, ja polecam wypad kawałek dalej. A dokładniej do dzielnicy w ktorej mieszkałam, Hostivař. Tam napijemy się piwa z lokalnego browaru (kilka rodzajów), zjemy coś dobrego (w zależności od sezonu), A po wszystkim możemy się wybrać na… hostivařská přehrade. 🙂 brzmi świetnie, prawda?

Wyszehrad w Pradze

To wzgórze to druga siedziba czeskich władców w X wieku. Co ciekawe, kiedy na Hradczanach kolejka do zamku jest niemiłosierna, na Wyszerhradzie nie ma tłumów. Rotunda św. Marcina, kościół, który widać z drugiego brzegu Wełtawy i cudowne widoki zapadają w pamięć lepiej niż te bardziej znane miejsca. Może dlatego, bo nie są tak dobrze znane? Lub po prostu możemy oglądać Pragę z kilku stron: z góry widzimy zarówno Smichov, jak i Hradczany czy też domy po tej samej stronie rzeki. Wyszehrad jest zdecydowanie warty zobaczenia.

Wstęp na wzgórze: wolny.

Wieża telewizyjna w Pradze: Žižkov

Mimo, że znajduje się w wielu przewodnikach, tłumów tam nie ma. Może dlatego, że jest kawałek od centrum. Sama konstrukcja jest ciekawa, zwłaszcza, że obczepiona jest rzeźbami dzieci autorstwa Davida Cernego. Jeśli chcemy wjechać na górę warto sprawdzić godziny otwarcia, bo czasem zamykają część wieży. Tak mieliśmy ostatnio i z naszego zwiedzania nic nie wyszło. Warto wybrać odpowiednią porę- moim zdaniem idealnie będzie po południu, przed zachodem słońca. Poza niesamowitym widokiem, możemy dowiedzieć się o powstaniu wieży i jej historii.

Koszt: ok. 45 złotych

Atrakcje Pragi. Co jeszcze warto zobaczyć?

Absolutnie nie są to jedyne atrakcje Pragi, w których ominiemy turystów. Wystarczy odjechać kawałek od centrum miasta, a nawet przejść na drugą stronę rzeki. Tam, w miejscu znanym jako Stromovka jest mniej ludzi niż naprzeciwko (Naplavka). Do tego krajobraz miasta z tej perspektywy jest równie piękny, a przynajmniej ja zawsze tam chodziłam po zajęciach na VSFS położonej rzut beretem. Poza tym, rekomenduję praskie parki i lasy. Oczywiście, niekoniecznie te położone w centrum miasta 😊

Inne atrakcje czeskiej Pragi znajdziecie tutaj:CO WARTO ZOBACZYĆ W PRADZEoraz CZESKA PRAGA: 5 RZECZY, KTÓRE MUSISZ TAM ZROBIĆ

Dajcie znać jakie są Wasze ulubione miejsca w Pradze. A może macie swoje sposoby na unikanie tłumów w stolicy Czech?

Czytaj również:  Jarmark Bożonarodzeniowy w Ołomuńcu- czy warto?

Oceń ten artykuł

Ocen: Praga. 7 nieoczywistych atrakcji, które warto odwiedzić (bez tłumu turystów!)

Oceń

4 KOMENTARZE

  1. Byłam w tym roku w Pradze po raz pierwszy w życiu i muszę przyznać, że zakochałam się w tym miejscu! I chętnie tam jeszcze wrócę, nie raz – mam nadzieję! 🙂 Dzięki za podpowiedzi kolejnych ciekawych miejsc! Kasia

  2. Co ciekawe jak wszyscy prawie byli już w Pradze, t mi zawsze do niej było jakoś nie po drodze. Bardzo podoba mi się Twoje zestawienie, bo są tutaj zupełnie inne rzeczy niż w przeciętnym przewodniku. Pięknie, na pewno skorzystam przy okazji gdy się tam w końcu wybiorę !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here