Podkarpackie zamki i pałace, które warto odwiedzić

Jakie zamki zobaczyć na Podkarpaciu? Które pałace są warte odwiedzenia? Niektóre są znane w całym kraju, jak Łańcut, inne nieco mniej, jak choćby ruiny zamku Sobień. Owszem, rakich zabytków w tym regionie jest mniej niż w zachodniej Polsce. Jednak fakt jest następujący: większość zamków i pałaców na Podkarpaciu jest niezwykle zadbana, a ich historia na tyle ciekawa, że podążanie jej szlakiem na pewno okaże się ciekawe.

Mapa zamków i pałaców na Podkarpaciu

Poniższą mapę Podkarpackich zamków możecie nakładać w mapach google i korzystać z niej w podróży!

Zamek w Krasiczynie- cudowne wieże i zdobienia

Zamek w Krasiczynie położony jest przysłowiowy rzut beretem od Przemyśla. Przynależy do niego park, w którym można spotkać rude wiewiórki, zrobić piknik czy po prostu spacerować. Zamek w Krasiczynie już z daleka rozpala wyobraźnię, bowiem cztery wieże różnią się od siebie kształtem i stylem. Każda z nich ma swoją nazwę, kojarzącą się z jej przeznaczeniem: jest wieża królewska, jak i rycerska czy szlachecka.

Z bliska możemy podziwiać sgraffitowe zdobienia, które uwielbiam. Podobne widziałam we wschodnich Czechach, ale te w Krasiczynie są jeszcze piękniejsze. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem trwa godzinę i moim zdaniem warto wejść do środka, choćby ze względu na jego opowieści i historie.

zamek krasiczyn podkarpacie zamek krasiczyn podkarpacie zamek krasiczyn podkarpacie

Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Zamek w Łańcucie- perełka na skalę światową

Zamek w Łańcucie, zwany również zamkiem Lubomirskich i Potockich jest najpiękniejszy… w środku. Z zewnątrz nic nie zapowiada tej rozkoszy dla oczu. Bowiem wnętrza zamku zachowane i utrzymane są po prostu idealnie, a elementy poddane renowacji wykonane estetycznie. Mi najbardziej podobała się utrzymana w różowej tonacji Sypialnia księżnej Marszałkowej.

Poza tym, możemy zwiedzić stajnię, wozownie (choć obecnie jest w remoncie), pospacerować po parku czy obejrzeć różnorodne storczyki. To miejsce, które warto odwiedzić właśnie z tych względów. Szczerze mówiąc, na tym zamku jednej rzeczy mi zabrakło: opowieści przewodnika o historii rodu Lubomirskich, jestem w stanie zrozumieć, że trasa jest odgórnie zaplanowana. Ale niedosyt pozostał, na szczęście województwo Podkarpackie związane jest z powyższymi rodami i wiedzy można zaczerpnąć gdzie indziej 😊

zamek w łancuciezamek w łancucie wnętrzazamek w łancucie park

Pałac Tarnowskich, właśc. Zamek Tarnowskich w Dzikowie, Tarnobrzeg- Kossak, Fredro i o wiele więcej

Ten zamek położony jest praktycznie na granicy województwa, dość niedaleko słynnego Baranowa Sandomierskiego. I może dlatego jest mniej popularny, choć powodów może być więcej, jak zakaz fotografii wnętrz. Dlatego do zamku w Dzikowie podchodziłam z dystansem. No bo jeśli w środku znajduje się… muzeum, a wcześniej była tam szkoła to na nic wielkiego nie liczyłam.

Tym bardziej cudownie się zaskoczyłam: zamek w środku jest świetnie wyremontowany, wiele mebli zachowało się oryginalnych, a drewniane sufity robią wrażenie. To jednak dopiero początek zwiedzania. Zobaczymy tu należące do tzw. zbiorów dzikowskich znane obrazy, m.in. Kossaków czy Jana Matejki oraz rękopisy czy starodruki np. Kadłubka. Co ciekawe, to Tarnowscy byli właścicielami rękopisu Pana Tadeusza! Dziś oryginał znajdziemy we Wrocławiu, ale w Dzikowie możemy podziwiać pamiątki związane z Mickiewiczem, Słowackim czy rękopis „Zemsty” Fredry.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

pałac tarnowski w dzikowieRuiny zamku Sobień- cudowny punkt widokowy

Ostatni rys historii związany z zamkiem i górą Sobień dotyczy czasów po II wojnie światowej. To tu, w 1946 roku pod wzgórzem rozegrała się jedna z większych potyczek partyzanckich. Ten średniowieczny zamek położony jest na wzgórzu w dolinie Sanu. Dziś, dookoła zarośnięty jest lasem, rezerwatem nazwanym „Góra Sobień”. I mimo, że ostały się tu jedynie fragmenty murów obronnych czy szczątki budynków miejsce jest naprawdę magiczne ze względu na krajobraz jaki z niego się roztacza. Zobaczcie sami!

zamek sobień

zamek sobień krajobraz

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu- panorama miasta na wyciągnięcie ręki!

Będąc w Przemyślu warto choćby wejść pod bramy zamku, aby zobaczyć panoramę miasta z wyższej perspektywy. Jednak najlepszy widok (moim zdaniem) jest z wieży, gdzie miejski krajobraz pobudza wyobraźnię. Zamek utrzymany jest w renesansowym stylu i jest charakterystycznym elementem Przemyśla.

Poza wieżami, w których możemy obejrzeć różne wystawy czy zejść do lochów można spacerować po dziecińcu, gdzie można zobaczyć zarys palatium i romańskiej rotundy powstałej pod koniec panowania Bolesława Chrobrego, a tuż przed zamkiem można napić się kawy.

Więcej o tym miejscu: Przemyśl- atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

zamek w przemyśludziedziniec na zamku w przemyśluprzemyśl- widok na miasto z zamkuZamek Królewski w Sanoku- renesansowy zamek wprost z średniowiecza

W sanockim zamku znajduje się… muzeum. W nim poza sztuką cerkiewną, wystawami ceramiki czy sztuki znajdziemy unikatową galerię Zdzisława Beksińskiego, który jest nieodłącznie powiązany z Sanokiem.  Muzeum Historyczne nie musi ciekawić oczywiście każdego.

Dla zainteresowanych samym Zamkiem Królewskim: bez problemu można wejść na dziedziniec czy obejść zamek dookoła. Przed zamkiem znajduje się wystawa poświęcona historii regionu.

Więcej o Sanoku tutaj: Sanok i jego atrakcje

zamek w sanoku

Rzeszów: Zamek i Letni Pałac Lubomirskich

Mówiąc o zamkach i pałacach w województwie podkarpackim, nie można ominąć jego stolicy. Z pewnością warto podejść do nich będąc w okolicy, jednak wyjazd tylko po to, aby je odwiedzić nie jest raczej dobrym pomysłem.

letni pałac lubomirskich w rzeszowieOwszem, obydwa obiekty są świetnie zachowane, a Pałac Lubomirskich w tym roku (2019) przechodzi renowację to dostęp do nich jest utrudniony. Zamek w Rzeszowie stanowi siedzibę sądu i chociaż lokalni mieszkańcy podsunęli pomysł, aby „udać się do środka niby na rozprawę” to tym razem nie skorzystałam. Co do Letniego Pałacu Lubomirskich, to obecnie placówka Okręgowej Izby Lekarskiej. Na szczęście, tuż obok znajduje się knajpka, gdzie ewentualnie można coś zjeść czy też wypić.

Zamki i pałace na Podkarpaciu- to dopiero początek!

Poza wymienionymi przeze mnie zamkami i pałacami, na Podkarpaciu jest jeszcze co najmniej kilkanaście, które mam nadzieję odwiedzić jak Baranów Sandomierski czy Dukla. Słysząc „zamki w Polsce” wielu kojarzy… Dolny Śląsk. Pewnie dlatego, bo to w tamtym regionie obiekt zabytkowy znajdziemy praktycznie w każdej… wsi. Nie znaczy to zupełnie, że w innych województwach nie ma czego zwiedzać, a województwo Podkarpackie jest tego wspaniałym przykładem.

Ciekawa jestem jakie zamki i pałace w województwie podkarpackim wspominacie najczęściej. A może planujecie wycieczkę tropem zabytków wschodniej Polski?

Więcej ciekawych miejsc na Podkarpaciu:

Atrakcje Podkarpacia – co warto zobaczyć

Rymanów Zdrój- dlaczego warto? Atrakcje, miejsca, jedzenie

Skansen w Sanoku

Zobacz również:

Zamki w Polsce. Top 16, które trzeba zobaczyć

Zamki i pałace Opolszczyzny, które warto zobaczyć

Zamki i Pałace Dolnego Śląska. Które miejsca warto zobaczyć?

Lubelskie zamki i pałace – śladami polskiej historii

Zamek Czocha – odkryj jego historie i tajemnice

Zamek Książ. Perełka na mapie Dolnego Śląska

Zamek Moszna – bajkowy pałac, który musisz zobaczyć


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

W niektórych artykułach zawarte są linki afiliacyjne. Kiedy korzystasz z tych linków do rezerwacji noclegów, otrzymuję niewielką prowizję, co pomaga mi utrzymać bloga i dostarczać Ci wartościowych treści. Dziękuję za wsparcie!


6 KOMENTARZE

  1. Jestem z Łańcuta!!!!!!!!!! (W originale, na filmie jakiegoś Bernoliniego czy Mastroaniego to było: Sono io!!!! – ale zostawmy klasykę, nie stresujmy młodzieży). Możecie też zobaczyć klasztor w Leżajsku. Ze schyłku Rzeczpospolitej. Czynny. Pię – kny! W Łańcucie jest nieczynny, odklasztorniony. Jak byłem mały, była to przychodnia lekarska – trochę się bałem tam chodzić, była tam raczej odlotowa atmosfera, za mocna na moje młode szare komórki… Leżajsk jest 90% za PiS, Łańcut tylko 80. Co za wstyd!! Do tego klasztory w Przeworsku, chyba mają drzazgę z Krzyża. W Jarosławiu jeszcze więcej klasztorów i kolegium, gdzie chodził Chmielnicki. I pierwsza cerkiew, jadąc na wschód. Choć najstarsi mówią, że granica Rusi jest na Mleczce, rzeczce płynącej przez Przeworsk. Może mają rację – w połowie drogi między Łańcutem a Przeworskiem ludzie zaczynają mówić śpiewnie. Mój znajomy, import z głębokiej Polski mówi, że są jacyś tacy miękcy. Tak to określił, i tak to jest. Wyraźnie inni… Ha, cóż, Rzeczpospolita. Pałac w Łańcucie jest JEDYNYM w pełni zachowanym, w stanie oryginalnym (wyłączając przebudowy przez właścicieli przez wieki), z niemal pełnym wyposażeniem wnętrz, na terenie CAŁĘJ I-szej Rzeczypospolitej. JEDEN na milion kilometrów kwadratowych. Jedyny i ostatni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
81,238ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj