książka Opowieści z końca świata

Wyjazd do naszych sąsiadów dla wielu ludzi nie jest niczym szczególnym, jednak są pewne rzeczy o których nie wszyscy wiedzą, zacznijmy od tego kiedy i gdzie kupić winiety, po zasady na drodze czy zachowania w komunikacji miejskiej.

 Jak podróżować po Czechach wygodnie i tanio?

Zależnie od tego skąd i dokąd wyruszamy, mamy do wyboru kilka opcji:

 1. Samochodem– najprostsza (i często najtańsza) opcja dla ludzi z południa Polski. UWAGA! Aby dojechać do Pragi koniecznym będzie wykupienie winiety, najlepiej na pierwszej stacji benzynowej w Czechach. Na polskie stacji najtańsza czeska winieta jest droższa o jakieś 15 złotych. Winiety 10 dniowe i miesięczne obowiązują przez ww. okres. Natomiast roczna winieta kończy się w z dniem 31 stycznia.

  Czechy winiety:

  Koszt za samochód osobowy:
  Koszt winiety 10 dniowej: 310 CZK (52zł)
  Koszt winiety miesięcznej: 440 CZK (74zł)
  Koszt winiety rocznej: 1500 CZK (252zł)

Kupno winiety w Czechach się opłaca, ponieważ nie ma tam wielu alternatywnych dróg przy autostradzie jak ma to miejsce np. w Słowacji czy na Węgrzech. Z drugiej strony musimy się liczyć z tym, że na niektórych odcinkach czeskich autostrad są prowadzone prace remontowe a to znacznie wydłuża czas jazdy.

 1. Podróże autobusem

 Polski Bus, Ecolines czy Tiger Express kursują do czeskiej Pragi. Rozkład dostępny na stronach przewoźników, a bilety są stosunkowo tanie (zależnie od tego  kiedy kupimy bilety i skąd ). O trasach autobusowych do Pragi można pisać w nieskończoność,  przykładowo praktycznie co parę godzin Polski Bus wyrusza do Pragi z Wrocławia.

 1. Podróże koleją, np. tutaj albo nasze Intercity czy też  pociągi kombinowane ( więcej informacji tutaj! na praga.miasta.org )
 2. Samolotem: raczej droga opcja (tam i powrót to min. 350 złotych na dobrej promocji), do wyboru LOT czy Czech Airlines. Dotyczy lotu Warszawa- Praga.

Jak jeździ się po Czechach? Czy trzeba uważać na policję?  

Czesi jeżdżą wolniej i spokojniej od Polaków, a przekroczenie prędkości może skończyć się mandatem. Może, ale nie musi. Mi taka sytuacja się nie zdarzyła (póki co, odpukać!). Czeskie prawo ma nieco inne wymagania jeśli chodzi o wyposażenie samochodu i w przypadku kontroli przez policję w samochodzie musimy mieć:
– trójkąt ostrzegawczy,
– apteczka (w tym rękawice gumowe),
– zestaw żarówek zapasowych oraz komplet bezpieczników,
– kamizelka odblaskowa (powinna być w kabinie kierowcy).

W razie stłuczki za granicą polecam zapoznać się z wpisem o czeskiej policji. WAŻNE! W Czechach w przypadku jazdy „na zamek” zawsze ustawiajmy się na pasie zanikającym! Czesi z przyjemnością puszczają wszystkich właśnie z pasa zanikającego. UWAGA! Nie dotyczy trasy wakacyjnej Brno – Ostrava- tam jest więcej Polaków, a my się raczej spieszymy :). Warto dodać, że odcinek autostrady nr 1 od Ostrawy do A1 w Polsce jest darmowy.

Miejsca parkingowe

Jeśli chodzi o Pragę, w centrum parkowanie jest bardzo drogie albo zabronione. W dzielnicy Smichov, położonej stosunkowo niedaleko starego miasta możemy znaleźć bezpłatne miejsca parkingowe, jednak nie jest to łatwe- chętnych jest wielu, a miejsc wręcz przeciwnie. Ponadto, w większości miast parkingi są płatne, ale w granicach rozsądku. Przy atrakcjach turystycznych takich jak zamki czy jaskinie musimy się liczyć z kosztem parkingu, który często parkingu nie przypomina. Słono zapłacimy za mało popularne miejsca, takie jak park, które wydają się mieć bezpłatny parking- tu często droższy jest bilet parkingowy niż wejściówka. UWAGA! W Pradze z początku byliśmy zaskoczeni, że Czesi parkują na zakazie. Zastanawialiśmy się czy to legalne do momentu aż znaleźliśmy mandat za szybą 🙂 Służby miejskie chętnie korzystają również z lawety.

Komunikacja miejska w Czechach

W tym przypadku nie mamy na co narzekać. Jest czysto, zazwyczaj jest klimatyzacja (nie byłam wszędzie, więc mogę się mylić). Możemy się spodziewać kontroli, ale niezbyt często. Ceny transportu w Pradze tutaj! UWAGA!  Jeśli do tramwaju czy innego środka komunikacji miejskiej wsiada ktoś starszy, należy ustąpić mu miejsca. Inaczej możemy liczyć się z natarczywymi spojrzeniami współtowarzyszy podróży J Nawet w Pradze!

Czeskie pociągi

Na tej stronie wyszukamy trasy i kupimy bilety na pociągi wraz z rezerwacją miejsca na rower czy dla psa. 🙂

Kochani, a wam jak się podróżuje po Czechach?

 

22 KOMENTARZE

 1. Ja mam słabość do metra w Pradze, choć kiedyś złapał mnie tam kanar i nie miałam co jeść przez dwa dni, bo zabrał mi ostatnie pieniądze. W ogóle jednak bardzo lubię to metro ” Dveri se zaviraji!”, ” Prestup na trasu B”i “Okończitie vystup a nastup!” :-))
  Opcja warszawska to kiedyś było pociągiem osobowym nocnym do Jeleniej, potem busem prywatnym do granicy, potem piechotą i czeskim autobusem do Pragi, szybko i bardzo wygodnie.Wypad weekendowy z wakacji w Karkonoszach – zjazd wyciągiem ze Śnieżki do miejscowości Pec pod Snezkou, wieczór w pubie z Niemcami i nocleg w hotelu na rynku, rano autobusem do Pragi, powrót też prze Śnieżkę, piechotą do schroniska, potem do Karpacza 🙂

 2. Po Czechach generalnie podróżuje się znacznie przyjemniej niż po Polsce, bez względu na środek transportu.
  Samochodem jeździ się bardzo przyjemnie, bo czescy kierowcy są o wiele bardziej kulturalnie niż polscy. Nie zajeżdżają drogi, nie wymuszają pierwszeństwa, używają kierunkowskazów itp. Jadąc samochodem do Czech trzeba pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze nigdy, przenigdy nie wolno parkować pod prąd. Według ich kodeksu drogowego jest to wykroczenie i policja pod tym względem jest bezlitosna. Po drugie, podczas weekendów na wielu skrzyżowaniach, nawet w dużych miastach, sygnalizacja świetlna jest wyłączone ze względu na mały ruch. Czesi sobie doskonale radzą w takich warunkach, Polacy zdecydowanie nie.
  Pociągi, choć mają trochę niższy standard niż w Polsce, są bez porównania tańsze. Jednak w porównaniu w polskimi, jeżdżą bardzo często. Na torach jest duża konkurencja, bo prócz państwowych CD, jeździ Leo Express, Regio Jet, Arriva i GW Train Regio. Praktycznie w żadnym kierunku nie czeka się na połączenie dłużej niż godzinę, a świetnie skomunikowanie ułatwia przesiadki.
  Naszymi pociągami do Czech nie warto jeździć bo bilety w relacjach międzynarodowych są bardzo drogie. Jedzie się do stacji granicznej, przechodzi, i kupuje bilet w Czechach. Bez problemu można je kupić przez internet czy aplikację na samrtfona.
  Autobusy , to też w porównaniu z Polską prawdziwa bajka. Większość linii obsługuje CSAD, Arriva lub DB, jest też sporo mniejszych przewoźników. Tabor w znakomitej większości zdecydowanie lepszy niż ten, którym u nas jeżdżą niedobitki PKSu. Podobnie jak w przypadku pociągu, autobusy jeżdżą często i są dość tanie.
  Komunikacja miejska to jest tania i bardzo sprawna. JCo do klimatyzacji to się nie zgodzę. Klimatyzowane autobusy czy tramwaje, to prawdziwy ewenement nawet w Pradze. Jest ich bardzo, bardzo mało. Jedynie nowe tramwaje Skoda serii ForCity mają seryjną klimę. Za to bilety praktycznie w każdym mieście można kupić przez SMS. W Ostravie biletów kupować nie trzeba wcale, wystarczy zbliżeniowa karta płatnicza Visa albo MC, którą się zwyczajnie zbliża do kasownika i po sprawie.

  • Szczerze liczyłam na Twój komentarz i opinie dotyczące środków komunikacji. Co do klimatyzacji to musiałam mieć wiele szczęścia, bo zawsze trafiałam na klimatyzowany, czego nie mogę powiedzieć o węgierskich autobusach w których (dosłownie) się gotuję. Pozdrawiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here