NIEZBĘDNIK W PODRÓŻY, CZYLI JAK SIĘ SPAKOWAĆ NA WAKACJE

jak się spakować
książka Opowieści z końca świata

Wcześniejszy wpis był o tym jak zaplanować podróż, ale organizacja podróży to dopiero pierwszy krok zanim wyruszymy na wyprawę. Jak już podjęliśmy decyzję o zbliżającej się wyprawie, musimy  zastanowić się co nam będzie w niej potrzebne nie tylko w sytuacjach codziennych, ale też kryzysowych.

KOMPLETNA LISTA CO ZABRAĆ NA WAKACJE W PDF:

POBIERZ

A więc zaczynamy pakowanie!

Zazwyczaj jest to męczący proces ( głównie dla kobiet), bo przecież musimy mieć ze sobą wszystko. Sposobów na bezbolesne pakowanie jest wiele, ja polecam wielokrotnie przeze mnie sprawdzony sposób z listą. Jak już tylko wybraliśmy kierunek podróży od razu możemy przygotowywać spis najpotrzebniejszych nam rzeczy. Sama korzystam z listy, którą możecie pobrać u góry, ale znam masę ludzi którzy zapisują niezbędne ubrania, kosmetyki itd. na kartkach.

Jak się spakować na wakacje

To co ze sobą zabierzemy jest zależne od tego gdzie i na jak długo jedziemy, jak duży bagaż możemy ze sobą zabrać i jak bardzo chce nam się go dźwigać. Sama mam optymalną wersję na parę miesięcy zapisaną na komputerze, którą modyfikuję przed każdym wyjazdem. Zapisuję tam wszystko od podkoszulek, butów, przez plecaki, torebki, kremy do opalania po elektronikę czy elementy apteczki. Jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony. Swoją listę dzielę na poszczególne części garderoby (spodnie, piżamy itd.), elektroniki, kosmetyki. Jednak lista rzeczy na zarówno krótszą, jak i dłuższą podróż powinna zawierać coś ponad cztery letnie sukienki i strój bikini (bez którego się nie obędzie, chyba, że w zimie). Najważniejsze jednak jest to, że nasz bagaż nie powinien być zbyt duży.

Lista rzeczy do spakowania

–  podręczna apteczka,

plastry, kiedy zatniemy się podczas golenia czy  krojenia; nawet w bagażu podręcznym pamiętajmy o wodzie utlenionej w formie żelowej, tabletkach przeciwbólowych, przeciwbiegunkowych czy soli fizjologicznej. Na tej stronie możemy przeczytać jak skompletować wakacyjną apteczkę. No i nie zapominajmy o tym gdzie jedziemy- inne rzeczy mogą przydać się w górach, inne nad morzem, jeszcze inne w miejskiej dżungli,

– niezwykle ważna dla mnie– waga podręczna,

dzięki której mamy pewność czy zmieścimy się w limicie, no i czy ewentualnie możemy coś jeszcze dokupić,

Czytaj również:  TANIE PODRÓŻOWANIE. JAK TO ROBIĆ Z GŁOWĄ?

podręczny zestaw krawcowej,

przydatny, kiedy nieoczekiwanie odpadnie guzik,

– mapa,

w razie kiepskiej orientacji terenie, albo słabego oznakowania miejsca zawsze warto mieć papierową wersję mapy miasta (w tych czasach darmowa i dostępna bardziej niż tzw. free WIFI),

– nakrycie głowy,

kapelusz, który będzie chronił nas przed słońcem, czapka– wbrew pozorom potrzebna nie tylko zimą, ale też w bardzo wietrznych miejscach;

chicago

parasol/ płaszcz przeciwdeszczowy (może być wersja podręczna),

płaszcz przeciwdeszczowy

– „powerbank

do telefonu, kiedy potrzebujemy go pilnie podładować, a w okolicy nie widać żadnego miejsca, gdzie byłby prąd,

słownik w formie książkowej/ aplikacji,

który może przydać się w restauracji, autobusie czy sytuacjach kryzysowych. Oczywiście, książka nie rozwiąże problemu komunikacji, ale na pewno znacznie ją ułatwi.

Żyjemy w XXI wieku i świat smartfonów jest ogólnodostępny. Na wycieczce możemy wykorzystać je w bardzo użyteczny sposób.

Aplikacje przydatne w podróży:

Forsquare

darmowa aplikacja, która pomoże znaleźć nam świetną restaurację, miejsce z dobrą kawą, albo lokalnymi specjałami,

Mapy Google,

które raczej nie zawodzą, jeśli chodzi o obliczenie czasu dotarcia na miejsce, czy znalezienie lepszej drogi niż zwykła nawigacja,

Here Maps,

które działają nawet wtedy, kiedy Google Maps przestały współpracować z telefonem. Są bardzo dokładne i ani razu nas nie zawiodły, przynajmniej w USA. Nawet jeśli nie mamy bezpośredniego dostępu do Internetu, działają w trybie off-line (można pobrać wybrany kraj lub rejon).

– Darmowe aplikacje ułatwiające kontakt:

teraz roaming nie jest nam aż tak potrzebny, kiedy możemy dzwonić przez Skype, Facebooka, Whatsappa, a przy słabszym Internecie polecam Viber Out, gdzie rozmowy nie są drogie i zazwyczaj dobrze się słyszymy. Możemy zastanowić się nad wykupieniem zagranicznej karty SIM- zazwyczaj jest to tańsze niż roaming i znacznie ułatwi podróż. Pamiętajmy jednak, że podróż to przygoda, a więc nie zmarnujmy jej siedząc na Facebooku.  

WAŻNE! Jeśli jesteśmy poza granicami kraju pamiętajmy o ubezpieczeniu (na terenie UE EKUZ), a gdzieś dalej warto wykupić dodatkowe, najpierw sprawdzając je dokładnie. Nie zawsze ubezpieczenie działa, mimo, że ubezpieczyciel w Polsce twierdzi inaczej. Moje ubezpieczenie w Turcji nie działało nie dlatego, że było tanie. Inne, droższe ubezpieczenia były tak samo bezużyteczne jak moje i nikt z moich znajomych nie mógł odwiedzić przychodni w przypadku problemów zdrowotnych. Nie zapominajmy również o szczepieniach, jeśli jedziemy do kraju w którym jest ono wymagane.

Czytaj również:  10 MITÓW O SZUKANIU PRACY ZA GRANICĄ

Buziaki,

Oceń ten artykuł

Ocen: NIEZBĘDNIK W PODRÓŻY, CZYLI JAK SIĘ SPAKOWAĆ NA WAKACJE

Oceń

11 KOMENTARZE

  1. Ja preferuję old school – lista w wersji papierowej (jakaś taka łatwiej modyfikowalna). Zaczynam ją tworzyć jak tylko postanowię o jakimś wyjeździe. Zadziwiające ile rzeczy przypomina się w codziennych sytuacjach, a wszystkie one wylatują z głowy podczas pakowania. Bez listy ani rusz!

  2. Alternatywą do Here Maps jest City Maps 2Go firmy Ulmon GmbH. Korzysta z GPS, więc nie płaci się za GMS-owy internet, ani nie szuka się darmowego WiFi.
    Minusem jest to, ze poza dużymi miastami i obszarami turystycznymi mapy są niekompletne. Na odludziu: forget it…

  3. To ja akurat jetem człowiekiem, który pakuje się w maksymalnie 15 minut. Nie robię żadnych list, ogólnie nie prowadzę kalendarza. Raz zdarzyło mi się tylko zapomnieć o napisaniu jakiegoś wypracowania na polski. A tak to działa raczej niezawodnie… albo mam za mało rzeczy do spamiętania :D. Chociaż pamiętam wszystkich moich dobrych kolegów/koleżanek itd. daty urodzin. No i też jestem wzrokowcem jeżeli chodzi o spamiętanie rzeczy. No i umysł ścisły.
    Aleee tak mapa to zdecydowanie coś, co jest przydatne, bo internet jednak czasem zawodzi.

    • WoW!! Jesteś świetna. Ja większość rzeczy zapisuję, no i może dzięki temu nie ćwiczę aż tak swojej pamięci. Mimo, że pamiętam daty urodzin, to często danego dnia pamięć zawodzi… ale zawsze jest kalendarz. Pozdrowienia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here